Kredyt samochodowy a leasing

Leasing obok kredytu samochodowego to drugi popularny sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu. Obecnie zarówno firmy jak i konsumenci mogą sobie na niego pozwolić. Którą z opcji warto wybrać?

Czym wyróżnia się kredyt samochodowy?

Kredyt jako forma stosowana od wielu lat ma jasno określony cel. W tym przypadku jest to samochód. Nie każdy potencjalny kredytobiorca ma szansę na zdobycie kredytu ponieważ badana jest zdolność kredytowa kandydata. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, kredytobiorca staje się od razu właścicielem pojazdu. Kredyt samochodowy można dostosować do sytuacji w jakiej się znajduje kredytobiorca stąd też wyróżniamy trzy rodzaje. Pierwszy to kredyt standardowy przy regularnej spłacie kapitału z odsetkami przez określony czas. Jeśli osoba dysponuje swoimi środkami, można skorzystać z kredytu jednoratalnego. Taki kredyt jest nieoprocentowany ale wymaga wpłaty w dwóch transzach np. kredyt 50/50 gdzie wpłacamy 50% wartości pojazdu a pozostałą część po roku lub po kilku latach. Ostatnią formą jest kredyt balonowy czyli regularna spłata niskich rat stanowiąca np. 80% kredytu. Pozostałą część tj. 20% wpłacamy jednorazowo. Kredyty samochodowe są udzielane przez banki, salony samochodowe lub dealerów samochodowych gdzie często możliwa jest negocjacja cen.

Czym wyróżnia się leasing?

W przypadku leasingu osoba spłacająca zobowiązanie jest jedynie użytkownikiem, a prawa własności posiada firma leasingowa. Zabroniona jest zmiana wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego pojazdu do momentu zakończenia umowy. Ma to swoje plusy ponieważ w momencie uszkodzenia samochodu to właśnie firma leasingowa zajmuje się wszelkimi formalnościami i naprawą. Osoba spłacająca leasing musi zgodzić się na stawkę ubezpieczenia którą proponuje firma. Pojazdy w leasing muszą być nowe bądź krótko używane stąd też całkowity koszt jest wyższy niż przy kredycie samochodowym ponieważ bank dolicza odsetki oraz inne koszty. Brak wpłat na leasing sprawia, ze firma zwraca się z prośbą o zwrot pojazdu. Jest on korzystną opcją przede wszystkim dla firm z uwagi na podatki. Konsument już nie ma takiego komfortu.

Która z opcji jest lepsza?

W obu przypadkach wartość wkładu pieniężnego jest porównywalna. Osoba ubiegająca się o kredyt musi dopełnić wszelkie formalności sama, firma leasingowa przejmuje całkowicie ten obowiązek. Tak jest również w przypadku kolizji. Przy kredycie samochodowym jesteśmy zdani na siebie, leasing oferuje naprawę. To co przemawia za kredytem to jego niższa rata. Wiele banków ma w swojej ofercie kredyt samochodowy, co sprawia, że można znaleźć taki, w którym warunki są atrakcyjniejsze. Dodatkowo, okres kredytowania może być dłuższy niż czas trwania leasingu. Jesteśmy też w stanie sami zdecydować o wyborze firmy ubezpieczeniowej. Nie da się jednoznacznie powiedzieć która z opcji jest lepsza ponieważ obie mają wady i zalety. Osoby chcące posiadać swój samochód mają różne oczekiwania i inny budżet. Warto zastanowić się co jest wadą a co zaletą i na tej podstawie podjąć najbardziej korzystną dla nas decyzję.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.niskamarza.pl/index.php?trackback/7

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu